Ana Sayfa Niçin Next? Satın alırken nelere dikkat edilmeli Ürünlerimizi hakkında detaylı bilgi alın Nem ve rutubet hakkında bilinmesi gerekenkler Sıkça Sorulan Sorular
 
 
  YOĞUNLAŞMA  
 

Yüzeyleri düzenli bir şekilde silmenin dışında, küf üremesi; iç mekanlardaki nem seviyesinin azaltılmasıyla ve küfün beslenmesinin ana kaynağından yoksun bırakmakla kontrol edilebilir.Bunu yapmanın en kolay yolu bir nem alma cihazı almaktır.

Bu akıllı cihazlardan biri ortamdaki nemi %60 -70 oranlarının altında tutarak küfün üremesi için uygun zeminin oluşmasına engel olacaktır.Kendi başlarına küçük küf üremesi başlangıç için çok önemli değildir fakat havada uçuşan küf sporlarını solumak alerjik reaksiyonları tetikler ve diğer medikal koşulları daha da kötüleştirir.

Bu duruma uzun süre maruz kalmak bas ağrısı, burun akıntısı, kaşıntı veya daha ağır alerji ve solunum problemlerine yol açar.

Küf bir mantar çeşididir. Küf doğanın bir milyondan fazla tür içeren en kalabalık popülasyonlardan biridir. Hemen hemen bütün mantarlar saprophytic bu da çürüyen organik madde üzerinde yasarlar anlamına gelir. Mantarlar ölen bitkileri ve diğer ölü maddeleri parçalayarak bir nevi doğanın temizleyicisi rolünü üstlenirler.

Küf oluşumu önlenebilir ve kontrol edilebilir. Daha önce değindiğimiz gibi ilk adim nemli bölgelerin önemsenmesidir. Küfün yerleşmesini engellemek için bütün ıslak yerlerin ve küçük su birikintilerin kurutulduğundan emin olunuz. Banyodan çıktıktan sonra yere bastığınızda oluşan ıslaklık veya çiçekleri suladığınızda suyun saksı dışına taslaması sonucu oluşan ıslaklıkta buna dahil. Halılarınızı ıslak veya nemli yerlere veya suyun taşabileceği veya dökülebileceği yerlere sermeyiniz. Halılarınızı veya kumaşları direk betonun üzerine veya tas duvarlara veya yerlere koymayınız çünkü yoğunlaşma genelde bu yüzeyde olur.

İç mekanlardaki nem seviyesini kontrol altına almanın birkaç kolay yolu vardır. Hali hazırdaki havalandırma sistemine bakin ve odanın içerisinde yeterli hava dolaşımının olduğuna emin olun. Vantilatörler ve pencere havalandırması bahar ve yaz aylarında ise yarar ama sonbahar ve kış aylarında dışarıdaki hava soğuk ve nemli olduğu için çözeceğinden daha fazla problem yaratır ve daha fazla ısınma maliyetine sebep olur. Kış aylarında nem alma cihazına yatırım yapmak daha faydalıdır çünkü nem seviyesinin istenilen düzeyde tutmaya yardim eder ve aşırı nemi gidererek evin ısınmasına yardımcı olur.

Küf probleminiz varsa yüzeyi silmek veya boyamak sorununuzu çözmez, tamamen ortadan kaldırmak için göreceli nem oranını ilgili alanlarda %60 in altında tutmak gereklidir. Böylece küfü aç bırakacak ve yeniden oluşumunu engelleyecek ve daha kaliteli ev atmosferine sahip olacaksınız.

Nem sorunu ortadan kalktıktan sonra nem ve küften etkilenen eşyalar değiştirilmelidir. Temizlemekte ise yarayabilir fakat burada oluşan ve yasan sporlar tamamen yok olmayabilir. Yari geçirgen veya geçirgen olmayan malzemeler (ahşap, beton, cam, metal) güvenle temizlenebilir çünkü küfün bunların içine yerleşme ihtimali yoktur. Nemlenmeden etkilenen yüzeyleri kontrol edilmesinde yarar vardır çünkü nemden dolayı çürümüş bölgelerin yapılarında tahribat oluşabilir.

Küf evlerin birçoğunu bir şekilde etkiler. Gözlendiği anda müdahale edilmelidir. Bölgelerin düzgün havalandırıldığından, ıslak bölgelerin oluştuğu anda kurutluğundan ve nem seviyesinin kontrol edildiğinden emin olun. Bu üç şeye dikkat etmek evinizde nemden kaynaklanan problemlerin oluşmasını engelleyerek evinizi, eşyanızı ve sağlığınızı nemden kaynaklanan hasarlardan koruyacaktır.

 
İletişim Hattımız: Tel:+90 212 213 70 86 pbx Fax: +90 212 213 70 89