Ana Sayfa Niçin Next? Satın alırken nelere dikkat edilmeli Ürünlerimizi hakkında detaylı bilgi alın Nem ve rutubet hakkında bilinmesi gerekenkler Sıkça Sorulan Sorular
 
 
  AŞIRI NEM  
 

Aşırı nemli iklimlerde ortalama olarak her beş evden biri nemden, yoğunlaşmadan ve küf üremesinden şikayetçidir.

Sabah erken saatlerde oluşan sis ve çiğ, havadaki nemin maddeleşmiş halidir  (soluduğumuz havanın doğal bileşenleri). Sis görüşü azaltır, çiğ sabah erken saatlerde yaprakların veya çimlerin üzerinde su damlaları halinde gözlenebilir. Bu durum çok fazla endişelenmeyi gerektirmez fakat nem ev içerisinde yoğunlaşıyorsa ciddi problemlerin başlangıcı olabilir.

Problem daha çok eski ve çok büyük evlerde hakim olsa da bütün evler nem kaynaklı bir çok probleme açıktır.

İç mekanlarda nem oluşumu hiçbir zaman çok büyük problem olmamıştı fakat yeterli havalandırılamayan modern evlerin banyoları, mutfakları, çamaşır makineleri ayrıca hayatı kolaylaştıran diğer elektronik aletlerin gelişi ile evlerde daha fazla nem üretilmeye başlandı. Bu modern bina teknolojilerinin etkin şekilde evleri sarması aşırı nemin evlerde problem olmasına neden oldu. Kapalı kutuya benzer evler sıcaklığı tutmakta iyi fakat aşırı nemi ev ortamında uzaklaştırma konusunda çok kötüdür. Nem dışarı atılabildiğinden daha hızlı üretilirse göreceli nem miktarı artar, ta ki yoğunlaşma oluşuncaya kadar. Düşük yüzey sıcaklarından ve temiz yüzeylerinden dolayı yoğunlaşmanın ilk fark edildiği yerler genellikle pencerelerdir. Diğer yüzeylerdeki yoğunlaşma küf  ve siyah benekler oluşana kadar fark edilemez.

Korunma her türlü problemin önlemidir, evlerde aşırı nemden korunmanın en etkin iki yolu; evleri bütünüyle havalandırmak ve bir nem alma cihazına sahip olmaktır. Eğer yoğunlaşma aynı yerde sürekli görülüyorsa en kısa zamanda önlem alınmalıdır. İlk önce ev de üretilen nem miktarını azaltmaya çalışın. Eger gaz veya parafin yakıtlar kullanan ısıtıcılarınız var ise bu tarz ısıtıcıların yerine başka ısınma sistemleri tercih ediniz çünkü bu tarz ısıtıcılar çok fazla nem üretir. Çamaşır yıkadığınızda çamaşırları mümkünse dışarıda kurutun ve kurutma makinenizin kendi nem yoğunlaştırma cihazına sahip olduğuna veya oluşturduğu nemi dışarıya attıdığından emin olun. Genel algılamanın aksine, ortam ısısı artırılmadığı ve bütün gün boyu kullanılmadığı takdirde (bu da enerji tüketimi yönünden çok masraflıdır) nemin yoğunlaşmasından kaynaklanan problemleri sürekli olarak engellemez.

Evde ısıtıcılar kullanılmadığında mutfak ve banyoların kapısını kapalı tutmalısınız, yemek pişirirken ve duş alırken evi direkt havalandırarak nemin eve yayılmasını engellemelisiniz. Fakat soğuk günlerde havalandırma pahalı bir yöntem olabilir veya nemli mevsimlerde havalandırma ile nemi dışarıya atacağınıza daha fazla nemi ev içerisine almış olursunuz. Eğer bütün önlemlere rağmen problemler çok ciddi ve sürekli ise  aşırı nemi gidermek ve daha fazla yapısal ve görsel hasarı engellemek için bir nem alma cihazı satın almalısınız. Evinizde aşırı nemin diğer belirtilerini  (nemlenme, küf ve kötü kokular için) kontrol ediniz. Eğer problemler uzun süredir devam ediyorsa yapısal hasarı tespit edip onarın. Nem alma cihazı kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra hasarın seviyesine bağlı olarak bölge kurumuş olmalıdır ve görsel hasar tamir edilebilir. Nem alma cihazını kullanmaya devam etmek problemlerin tekrar oluşmasını engelleyecektir.

Nem alma cihazı yoğunlaşma problemlerine karşı koruyucu, problemleri çözücü ve en az masraflı çözümdür. Bununla birlikte merkezi ısı kazanımlı havalandırma sistemi diğer bir koruyucu çözümdür fakat çok yatırım ister ve uzman kişilerin yapılandırma için çalışması gerekir.

 

Problem ve Belirtileri

  • Eğer aşırı nem kontrol altına alınmaz ise  görsel, yapısal ve sağlık problemlerine yol açar.

  • Havalandırma bütün evde sürekli olursa etkilidir

  • Yoğunlaşma, mobilya arkası gibi havalanmanın zayıf olduğu yerlerde daha çok görülür. Ve bunun ilk göstergesi genellikle nem benekleri ve küf oluşumudur.

  • Modern yasam, çoğu evin günün büyük bölümünde boş ve ısıtılmadığı manasına gelir. Bu da binanın yapısının soğumasına neden olur. Nem üreten aktiviteler (gece ve gündüz erken saatlerde) binanın soğuk olduğu veya ısınmakta olduğu zamanlarda çok daha aktiflerdir.  

  • Su, ağaç ve ağaç yapı malzemelerin içine işleyebilir ve bu malzemelerin çürüme yoluyla tahribatına neden olabilir.

  • Yükselen nem, nem geçişi, lekeler, mantar ve alg oluşumu, beton korozyonu termal yalıtım kaybı gibi problemler aşırı nem oluşumuna katkıda bulunurlar.

Çözümler

  • İç mekanlarda nem oluşumunu engelleyin. Yemek pişirme çamaşır yıkama ve kurutma yüksek miktarda nem üretir.

  • Parafin ve taşınabilir şişeli gaz ısıtıcıları çok nem üretir. Yaklaşık 1 lt gaz veya parafin için 1 lt nem üretilir. Eğer yoğunlaşma ile ilgili probleminiz var ise bu isinma metotlarına alternatif metotlar bulmaya çalışın.

  • Havalandırma ve hava sirkülasyonu tavan araları ve bodrum katları da dahil olmak üzere bütün binayı kapsamalıdır.

  • Isıtmayı bütün güne yayın.

 
İletişim Hattımız: Tel:+90 212 213 70 86 pbx Fax: +90 212 213 70 89