Ana Sayfa Niçin Next? Satın alırken nelere dikkat edilmeli Ürünlerimizi hakkında detaylı bilgi alın Nem ve rutubet hakkında bilinmesi gerekenkler Sıkça Sorulan Sorular
 
 
  GİZLİ YOĞUNLAŞMA  
 

Gizli yoğunlaşma evlerin yıllık ısınma ve tamirat masraflarını artırarak ev sahiplerine pahalıya mal olur. Asıl problem çoğu kişinin gizli yoğunlaşma ve etkilerinden haberdar olmayışlarıdır.

Gizli yoğunlaşma duvarların içinde, tabanlarda ve çatı altlarında oluşarak yalıtımın etkinliğini kaybetmesine sebebiyet verir ve nem, küf ve çürümeye yol açar. Ev içindeki nemli havanın duvar ve yalıtımlardan sızmasıyla oluşur.

Bu normal bir süreçtir ve yapı malzemelerinin nefes almasına yardımcı olur. Ancak, eğer nem oranı yüksek ise gizli yoğunlaşma kısa sürede oluşmaya başlar ve hasara sebep olur.

Yoğunlaşmayı önlemenin en iyi yolu bir nem alma cihazı yardımıyla iç mekanlardaki nem oranını kontrol altına almaktır. Odalar arasındaki hava akışı sağlandığı müddetçe yüksek çekim oranına sahip bir Next nem alma cihazı ortalama bir evde nem oranının kontrol altına alınabilmesi için yeterli olacaktır.  Nem alma cihazı çekim için harcanan enerjiyi ısı olarak evinize geri verdiğinden evinizde bir ısı kazancıda sağlayacaktır.

Gizli Yoğunlaşma Açıklaması

Hepimizin bildiği gibi az veya çok hava her zaman nem içerir. Yaygın olan bir diğer bilgi ise özellikle sonbahar ve kış aylarında nemin pencerelerde yoğunlaşmaya sebebiyet verdiğidir. Bazen bu yoğunlaşma duvar ve diğer yüzeylerde de görülebilir. Yoğunlaşma havanın bir yüzeyde soğurken nemi taşıyabilme kabiliyetini kaybetmesinden dolayı olur ve sonuç olarak su damlacıkları oluşur.

Aynı süreç duvar içlerinde ve diğer boşluklarda da görülür. Çoğu yapı malzemeleri geçirgendir, buda hava ve nemin içlerinden geçmesine izin verdikleri manasına gelir. Hava duvardan geçiş sırasında soğuyarak zamanla nem taşıma kabiliyetini kaybetmeye başlar ve gizli nemlenmenin oluşmasına sebep olur.

Gizli yoğunlaşma ile pencere ve arabalarda görülen yoğunlaşma arasındaki tek fark gizli yoğunlaşmanın fark edilememesi ve bundan dolayı da zamanında önlem alınamamasıdır.  Yazın ve havanın kuru olduğu aylarda güneş ve rüzgâr duvarların dış yüzeyinin ve yalıtımın kurumasına yardımcı olur. Ancak, eğer hava şartları yeterince hızlı değişmezse veya havalandırmanın zayıf olduğu veya duvar kağıdı yada benzeri malzemelerle bloke edildiği durumlarda duvarlar kurumaz. Önlem alınmadığında yoğunlaşma hemen küflenme, çürüme ve kötü koku oluşumu gibi hasarların oluşumuna sebebiyet verir.

Önleme ve İyileştirme Yöntemleri

Havanın duvardan geçme süreci havanın yapıda içten dışa basınç yoluyla hareketiyle olur. Bu da demektir ki havada bulunan nem iç mekanlarda oluşmaktadır ve bundan dolayı kontrol edilebilir.

Gizli yoğunlaşmayı kontrol etmenin en kolay yolu iç mekanlardaki nem seviyesini bir nem alma cihazı ile kontrol etmektir. Nem alma cihazı havadaki aşırı nemi hava duvardan geçmeden giderir. Ayrıca nem alma cihazı kullandığı enerjiyi ısıya dönüştürerek ortalama bir evin 1-2 derece ısınmasına da yardımcı olacaktır.

Birçok kişi ısınmanın gizli yoğunlaşmayı engelleyeceğine inansa da aslında genelde tersi bir etkisi vardır. Sıcak hava daha çok nem barındırabilir ve bundan dolayı yapı içinden geçerken daha fazla nem bırakır.

Havalandırma da yanlış algılanan diğer bir konudur. Sıcak ve kuru günlerde kapı ve pencereleri açarak veya bir vantilatör kullanarak nemden kurtulmak mümkündür. Fakat bu yöntem soğuk ve yağışlı günlerde iki sebepten dolayı çok masraflı ve etkisiz olacaktır. İlk sebep, içerideki havayı dışarıdakiyle değiştirmek, sıcak havayı soğuk havayla değiştirmek manasına geleceğinden ısınma masraflarında bir artış olacaktır. İkinci sebep ise, nemli günlerde dışarıdaki hava içerideki havadan daha da nemli olacağından havalandırma yoluyla içerideki nemli havadan kurtulmak yerine içeriye daha nemli hava alacak olmamızdır.

Duvarların eğilmesi, nem kabarcıklarının oluşması veya dış cephedeki boyanın lekelenmesi ( eğer bu lekelenme iç cephe boyasında olursa nem ve duvardaki nem yoğunlaşmasının sebebidir) gibi sorunlar gizli yoğunlaşmanın gözle görünür işaretleridir.

Gizli Yoğunlaşmanın Muhtemel Sonuçları

  • Daha az etkili yalıtım

  • Duvarların ve dış cephe kaplamalarının eğilmesi

  • Duvarların dış cephesinde kabarcık ve leke oluşumu

  • Küf ve kötü koku oluşumu

Çözümler

  • Buhar bariyerleri

  • Nem alma toplam ısı giderlerini %7ila 10 arası azalmasını sağlar

  • İç mekanlardaki nem seviyesini kontrol edin ve yeterli havalandırmanın yapıldığından emin olun fakat enerji kaybına ve güvenlik hususlarına dikkat ediniz

Kaynaklar

  • Strathclyde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

  • Concordia Üniversitesi, Kanada: : Conceptualized Reference Database for Building Envelope Research

  • AIVC, Hava Filtreleme ve Havalandırma Merkezi

 
İletişim Hattımız: Tel:+90 212 213 70 86 pbx Fax: +90 212 213 70 89