Ana Sayfa Niçin Next? Satın alırken nelere dikkat edilmeli Ürünlerimizi hakkında detaylı bilgi alın Nem ve rutubet hakkında bilinmesi gerekenkler Sıkça Sorulan Sorular
 
 
  EV TOZ AKARLARI  
 

Evinizde sadece sınırlı sayıda canlı bulunduğunu mu sanıyorsunuz? Tekrar düşünün. Evinizde aynı zamanda milyonlarca mikroskobik ev toz akarları ve diğer organizmalar barındırmaktadır. Bunların çoğu zararsızdır ve hayatın normal bir parçasıdır, bir kısmı ise zarar verici ve alerji ataklarının oluşumuna sebep olabilirler.

Evinizde en yaygın şekilde bulunan organizmalar ev toz akarlarıdır. Bu mikroskobik canlılar 0.25mm uzunluğundadırlar, cansız deriyle beslenirler ve yataklarda, halılarda ve benzeri yerlerde yaşarlar. Günde ortalama 1-1.5 gr deri döktüğümüze göre evimizi temizlediklerini düşünebiliriz.

Ev toz akarları nemli ve ılıman yerlerde büyürler. Yatak en favori yaşam alanlarıdır. Isı anlamında üremelerini önlemek için yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Bunun yerine ev toz akarları oluşumunu kontrol altına alabilmek için daha çok ortamdaki nem oranına konsantre olmalıyız. Bir nem alma cihazı bunu yapmak için en uygun araçtır. Nem alma cihazları ev toz akarlarının üremesi için gerekli olan aşırı nem oranlarını düşürmekle kalmayıp özel filtreleri ile havadaki zararlıları engeller.

Ev toz akarları kendi baslarına zararsızdır ve normal bir yatak 100 binden 10 milyona kadar ev toz akarları barındırabilir fakat polenlerden sonra ev toz akarlarının dışkıları alerjik reaksiyonları en çok tetikleyen unsurdur. Bu dışkı ile direkt kontak cilt tahrişine, solumak ise saman nezlesine ve hatta astım atağına bile sebebiyet verebilir.

Çocuğun ilk yılında yoğun bir şekilde ev toz akarlarına maruz kalması hayat boyu sürecek alerjik problemin oluşumuna sebep olabilir. Bunun tedavisi yoktur ancak semptomlarını giderici çözümleri vardır. Bundan dolayı küçük çocukların olduğu evlerde ev toz akarları seviyesinin kontrol altında bulunması çok daha önemlidir.

Ev toz akarları solucanlar gibi nemli ve tozlu havayı severler, koltuklardaki boşluklar ve yataklarınızın üst kısmındaki lifli kısımlar bu yaratıkların favori saklanma yerleridir. Halılar ve yastıklarda ev toz akarları yüksek konsantrasyonlu bulundukları diğer yerlerdir ve gittikleri her yerde zamanla gerilerinde oldukça fazla bir şey bırakırlar (çalışmalar göstermiştir ki 2 yıllık bir yastığın ağırlığının %10 nunu bu ev toz akarlarının ağırlıkları oluşturmaktadır).

Peki Bu Küçük Organizmalarla Nasıl Savaşmalı?

Başlangıç olarak iç mekanınıza bakın. Sıcak ve nemli hava ev toz akarlarının üremesi için uygun ortamı hazırlar. Bu nedenle bunun problem olacağını düşünüyorsanız evinizdeki nem oranını düşürmek için Next nem alma cihazına yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Düşük iç mekan nem oranı aynı zamanda ısınma maliyetinizi de düşürür. Çünkü nem ısıyı absorbe ederek ortam ısısının daha düşük hissedilmesine neden olur.

Acil olarak harekete geçmek istiyorsanız yerleri, halıları, yatakları ve mobilyalarınızı sık sık elektrikli süpürge ile süpürmek iyi bir başlangıç olacaktır. Yatak, çarşaf yastık ve yorganları örtülerini 60°C yıkamak da yardımcı olacaktır. Emin olmak için yorganlarınızı, kus tüyü yastıklarınızı ve diğer sentetik malzemeleri organik malzemelerle değiştiriniz.

Yüksek göreceli nem, iç mekanlarda en çok görülen alerjen kaynaklarından olan ev toz akarları üremesini için ideal ortamını sağlar. Bu ev toz akarları nemli ortamları sevdiklerinden dolayı bir nem alma cihazı onların üreme ortamlarını ve dışkı üretmelerini evinizdeki göreceli nemi düşürülmesini kontrol edilmesinde yardımcı olur.

 
İletişim Hattımız: Tel:+90 212 213 70 86 pbx Fax: +90 212 213 70 89