Ana Sayfa Niçin Next? Satın alırken nelere dikkat edilmeli Ürünlerimizi hakkında detaylı bilgi alın Nem ve rutubet hakkında bilinmesi gerekenkler Sıkça Sorulan Sorular
 
 
  ALERJİ  
 

Son yıllarda alerjik problemlerde büyük artışlar olmaktadır. Bu artışın sebebi çok geniş bir şekilde tartışılmakta ve araştırılmaktadır. Sonuçlar göstermektedir ki günümüzde çocukların alerjiye açık olmasının birçok sebebi vardır. Çoğu tartışma iki genel trendi göstermektedir. Bunlar bağışıklık sistemlerinin yeterince gelişememesi ve yüksek konsantrasyonlu alerjenlere maruz kalmaktır.

Aşırı temizlik, aile yapısının daha az insanın bir arada yaşadığı çekirdek ailelere dönüşmesi, bebeklik döneminde emzirmenin yapılmaması bağışık sisteminin gelişmesine engel faktörlerdendir. Bağışıklık sisteminin gelişmemesi özellikle çocukların bünyelerini alerjenlere karşı savunmasız bırakır.

Genetik yatkınlık, aile içerisinde alerjinin sık rastlanması çocuğun alerjik hastalığa yakalanma riskini artırır. Buna ek olarak küçük yaslarda yoğun alerjene maruz kalmak çocuğun alerji olma ihtimalini artırır. Ciddi problem ve endişeleri gidermek için konunun uzmanı olan bir doktora danışılmalıdır. Doktor çocuğun bağışıklık sisteminin nasıl geliştirileceğini, alerji testleri ve aşırı alerjene maruz kalmanın nasıl engelleneceği hakkında bilgi verecektir.

Tıbbi desteğin yanında ev ortamını geliştirmek için herkesin alabileceği basit önlemler vardır. Kapalı ortamlarda sigara içmeyiniz. Dış etkenlerin alerjenlerini temizleyiniz (polen, sigara dumanı, kirlilik vb.). Bu bir hava temizleyici ile veya özel filtrelerle donatılmış nem alma cihazı ile kolayca yapılabilir. Ev toz akarları daha doğrusu ev toz akarlarının dışkıları en çok iç mekan alerjenleridir. Bunlar çocuklardaki ve erişkinlerdeki alerjenin en büyük sebebidir. Bunların yüksek konsantrasyonda olanlarının engellenmesi için elektrik süpürgesi ile süpürülmesi (yatakların bile) yatak çarşaflarının ve yastıklarının 60 derecede yıkanması bir kısmını yok edecektir, ayrıca iç mekanlarda nem oranlarının düzenlenmesi de ev toz akarlarının üremesini durduracaktır.

Bu tarz önlemler iç mekan atmosferinizin kalitesini artırır. Bu önlemler doktor tavsiyesi ile birlikte çocuğunuzun alerji olma ihtimalini önemli ölçüde düşürecek, ailenizde veya sizde görülebilecek semptomları hafifleştirecektir.

Çözümler

Evde ki alerjen konsantrasyonunu azaltmak için bir takım basit önlemler alınabilir.

  • Kapalı ortamlarda sigara içmeyiniz

  • Havadaki dış alerjenleri temizleyiniz. Hava temizleyiciler, klimalar veya nem alma cihazları poleni, sigara dumanını ve havadaki diğer kirlilikleri temizleyebilir.

  • Ev toz akarları dışkılarını temizleyiniz -yastıkları, çarşafları, yorganları 2 haftada bir 60° C'de yıkayarak halıları süpürünüz.

  • Evinizdeki nem oranını bir nem alma cihazıyla düşürerek ev toz akarlarının üremesini engelleyiniz. Ev toz akarları genellikle %70 in altındaki nem oranlarında üreyemezler.

Genç bağışıklık sistemlerine az miktarlarda mikroplar enjekte edilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir ama bu durum sağlık çalışanının denetimi altında olmalıdır.

  • Çocuğunuz için doğru ortamı hazırlayınız. Uzmanlar kabul etmiştir ki bir miktar kirlilik korkulması gereken bir sorun değildir. Bu demek değildir ki pis bir ortamda yaşamalıyız ve temizliği görmezden gelmeliyiz fakat her türlü kirliliği sorun haline getirmemeliyiz. Aşırı hijyenden uzak durmalıyız.

  • Bebeğin ilk senesinde (bir yaşına kadar) sık görülen alerjenlere (duman, polen, ev toz akarları) maruz kalmamasına özen gösteriniz.

  • Emzirmek mümkündür, besinsel ve duygusal faydalarının yanı sıra anne sütünde sizin bakteriniz bulunur ve çocuğunuzun bağışıklık sisteminin gelişmesine ve dış mikroplarla savaşmasını öğretir.

 
İletişim Hattımız: Tel:+90 212 221 95 25 pbx Fax: +90 212 221 95 30